Babišův Brave New World

17. červenec 2017 | 09.50 |

Stát, který ovládá a řídí každou vteřinu našeho života, sleduje každý náš krok, ví o každé naší myšlence, stát, který kontroluje naše chování a je svrchovaným pánem celé společnosti, přičemž hlavou tohoto státu je Agrofert, kterému vládne Andrej Babiš.

Tohle je tedy v kostce to, o čem Andrej Babiš sní, když náhodou spí. Tak zní totiž titul jeho nejnovějšího literárního díla, neobvykle obsažné knihy (286 stran), ve které prezentuje svou vizi naší společnosti v roce 2035.

V několika kapitolách se nám představují základní stavební prvky futuristické společnosti, která je každým svým nervem napojená na centrální informační systém, který tuto společnost řídí. Základem je evidence všeho a všech, počínaje rodným číslem a konče třeba tím, kdy jste naposledy měli chřipku anebo jste kupovali housku.

Stát ví přesně, kdy, kdo, co potřebuje. K tomu však musí mít k dispozici veškerá data. V porodnici zaznamenají, že se vám narodí dítě. Než se tu zprávu vůbec dozví otec, moudrý digitální stát už dávno vyřídí všechny náležitosti od poplatků za odpad až po rodný list dítěte a výplatu sociálních dávek(sic!).

Přijdete k terminálu, který vám oskenuje oční sítnici, čímž si vás identifikuje a vy už v mžiku můžete vyřizovat vše, co potřebujete anebo spíše, co je vám povoleno, např. zažádat o cestovní pas.

Úplná revoluce nás čeká v daňovém řízení. Stát toho o nás bude vědět tolik, že už ani to daňové přiznání nebudeme muset podávat, protože stát bude vědět, kde a jak dlouho jsme pracovali, kolik jsme si vydělali, že jsme měli příjem za prodané auto, či kolik nás stálo dojíždění do práce. Automaticky nám zpracuje daňové přiznání a pošle výslednou částku ke kontrole, zda snad na nějaký další náš příjem nezapomněl. Vyměřenou daň si strhne z našeho účtu.

Zdravotnictví bude také plně digitalizované a propojené se státním informačním systémem. Úkolem zdravotnictví je udržovat pracovní sílu v provozuschopném fyzickém a duševním stavu. K tomu potřebuje, jak jinak, další informace. Každý bude mít na ruce chytrý náramek, který bude snímat náš aktuální puls, tlak, teplotu a kdovíco ještě. Bude vědět, kolik kroků za den uděláme, kolik kalorií spálíme, jak často a jak moc se hýbeme, zda běháme, či se jen válíme v posteli. Toto zařízení bude všechny tyto údaje samočinně posílat do centra evidence našeho zdraví, kde se vše bude on-line vyhodnocovat. Systém tak okamžitě pozná, zda nám nezačíná nějaká choroba, pozná, zda dodržujeme správný životní styl, zda nežijeme rizikově. V tom okamžiku zasáhne moudrý stát a doporučí nám sportovat či chodit na vycházky. Těm, kteří to budou ignorovat pak jednoduše zvýší zdravotní daň a basta.

Jelikož stát ví, jaké potraviny a v jakém množství či frekvenci nakupujeme, nabídne nám i odpovídající (zdravý) jídelníček. Ostatně, to už za nás bude dělat naše lednička, neboť my už budeme žít v tzv. chytrých domácnostech, což je další konstrukt přízračné společnosti zítřka. Chytrá domácnost je napojena na centrální informační systém a umožňuje, aby jednotlivé její součásti mezi sebou inteligentně komunikovaly. Ráno, než se probudíme, topení vytopí pokoj na příjemnou teplotu (dle normy), rozsvítí se světla (úsporná), v kuchyni se ohřeje voda na kávu a lednice nám nabídne snídani.

Chytré domácnosti by byly k ničemu, kdyby nebyly v chytrých městech. Chytrá města jsou napojená na centrální informační systém a umožňují lidem bezpečný a zdravý život. Na ulicích nejsou zácpy neboť doprava je již dávno regulována inteligentními semafory a na navigačním systémem integrovaným do našich aut, která nás dovezou všude včas a bez čekání. Cestou z divadla nám bude inteligentní osvětlení svítit na tu část chodníku, po které právě půjdeme a kamery a citlivé mikrofony budou snímat naše okolí. Kvůli naší bezpečnosti. Městské ulice budou prošpikovány statisíci kamerami a mikrofony, které dokáží detekovat naše chování a jeho odchylky od normálu, které pak promptně zkorigují a dořeší bezpečnostní orgány.

Chytrá města by byla k ničemu, pokud by nebyla vzájemně propojená chytrými dálnicemi. Pokud se cestou z práce nečekaně zpozdíte, systém zašle rodině zprávu, že přijedete později, to proto, aby o vás neměli starost. Inteligentní dálnice samozřejmě dohlídne i na bezpečnost provozu, silniční pirátství a přestupky se tak stanou minulostí. Pokud však přesto nějaký přestupek spácháte, vaše auto ve spolupráci se silničním systémem vše zadokumentují, on-line odešlou do centra a dojde k vyměření pokuty. Než dojedete domů, bude pokuta dávno inkasována z vašeho účtu.

Inteligentní nebudou jen domácnosti, města a silnice. Inteligentní bude také venkov. Bude propojen veřejnou dopravou, která bude jezdit tak často, jak bude potřeba. Když bude ve městě divadlo, automaticky přijede posilový spoj, který vás samozřejmě po skončení představení zaveze zase zpátky. Díky tomu tak bude na vesnicích život a lidé tam budou rádi.

Velkou oblast této podivné vize tvoří sport. Zítra se bude sportovat všude a sportovat budou všichni. Stát k tomu totiž vybuduje předpoklady. Všude budou hřiště, stadióny, bazény, cyklostezky (inteligentní), rychlobruslařské dráhy a hřiště na tenis a volejbal. Vše bude zadarmo, resp. dotované, tak jako všechno ostatní, státem, děti budou hrát ve školních týmech, ve kterých budou zapojeni i jejich rodiče. Budou se pořádat různé sportovně-společenské akce a bude to prostě žít a bude to paráda. Národ bude zdravější a radostnější!

Rovněž vzdělávání projde zásadní proměnou. Tak především se budou děcka učit jazyky. A pak taky ty počítače. Ale hlavně se budou učit komunikovat. Protože komunikace to je úkol nového zítřka.

Bude existovat další elektronický systém, "unikátní vzdělávací portál", ve kterém budou o každém člověku veškeré informace o jeho vzdělávání a dosažené kvalifikaci. Od malého předškoláka až po absolventa univerzity třetího věku. A také tam bude katalog všech, úplně všech profesí a u každé bude soubor požadavků a kvalifikace, která bude potřebná pro její vykonávání.

Navíc nebudou již stabilní profese, každý za svůj pracovní život nejenže vystřídá desítky nejrůznějších profesí, ale profese se samy budou vlivem pokroku měnit. Každou chvíli tak bude potřeba něco jiného. Podle stupně společenského vývoje. A také talenty a génie je potřeba včas podchytit. K tomu bude sloužit systém špiclování: při pobytu dítěte ve škole a na Vzdělávacím Portálu bude nepřetržitě sledováno a monitorováno. Pokud např. systém vyhodnotí, že si malý Pepíček často prohlíží obrázky letadel, nebo si chatuje s kamarády o létání, bude rodičům doporučeno, aby ho dali na leteckého inženýra a navrch dostal nadstandardní příděl hodin matematiky a fyziky. Díky tomu se nám podaří získat více geniálních lidí, kteří naší společnost posunou až na světovou špičku.

A takových vizí je v knize spousta a spousta, ze všech myslitelných oblastí lidského života. Jedno však mají společné. Je to naprosto bezprecendentní kontrola našich životů a jejich totální kontrola státem. Totalita, jaká zde ještě nebyla. V knize chybí kapitola o lidech, kteří do této vize nezapadají. O lidech, kteří si nepřejí být každou vteřinu šmírováni a evidováni jako dobytek v kravínech Agrofertu. Kteří si svoje usilování o lidské štěstí představují jinak a naplňují si jej jiným způsobem než kolektivním sportováním, kolektivním chozením do kina či na výstavy moderního umění. Bude pro ně moudrý vůdce Andrej Babiš stavět po vzoru svých rodných bratří nápravné pracovní tábory? Asi ano, neboť co s takovými závadovými živly. A ve svých továrnách bude mít takových příležitostí nepočítaně.

Na závěr snad jen mé skromné přání. Nevyměňme své mnohdy nelehké, ale přece jen stále naše životy za chiméru báječného nového světa, který je ve skutečnosti jedním velkým koncentrákem, ze kterého již není cesta zpět. Psychopatů a deprivantů jako je Andrej Babiš tady běhá hodně a snaží se nás vlákat do svých smrtících sítí. Mějme to na paměti a nenechme se tak snadno oklamat!

Zajímavosti:
Slovo stát se v nejrůznějších tvarech vyskytuje v knize celkem 151x.
Slovo svoboda 9x(vynechal jsem pojmy "svobodná matka").
Klaus 4x.
Kalousek 1x.
Sobotka 1x.
Chovanec 1x.
Za všechno může Václav Klaus. Tedy přinejmenším za vstup Andreje Babiše do politiky a potažmo i za to, že napsal tuto knihu.

ab

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 3 (2x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře